tefal actifry

Actifry Yemek Pişirme İpuçları

  • Patatesleri kızartmaya başladıktan sonra tuz eklemeyin. Tuzlamayı patatesler kızardıktan sonra, tabağa aldığınız zaman yapın.
  • Actifry’da pişirirken baharat ekleyeceğiniz zaman biraz yağ ile karıştırarak ilave edin. Eğer direkt olarak pişirme haznesine ilave ederseniz baharatlar üfleme sisteminden dolayı etrafa dağılır ve yanabilirler.
  • Daha iyi sonuç elde etmek için ezilmiş sarımsak yerine ince doğranmış sarımsak kullanmayı tercih edin. Ezilmiş sarımsak karıştırma aparatının altına veya üzerine yapışıp yemeğe karışmayabilir.
  • Çok koyu renkli baharatlar pişerken karıştırma aparatında veya pişirme haznesinde leke bırakabilir. Bu normaldir.

[Devamını oku…]

Tefal Actifry’ı Uçakta Taşımak Mümkün mü?

Tefal Actifry kullanıcılarının aklına gelen ilginç sorular, bizim dahi aklımıza gelmeyebiliyor zaman zaman. Bunun en iyi örneklerinden biri de Lufthansa havayolları ile yaşanan sıkıntıdan ileri gelmekte. Almanya’dan satın alınan Tefal Actifry’ı ülkemizde getirmek isteyen Ayten hanım bizlere uçakta kullanıp kullanamayacağını sordu. Elbette bu ucu açık bir soru. Uçakta kullanmak derken uçuş esnasında çıkarıp yemek yapmayı planlıyorsa büyük olasılıkla kabin memurları mani olacaklardır. Öte taraftan uçakta bagaja koymak istiyorsa gayet tabii ki koyabileceğini düşünüyorsuz. Uçak içerisinde pişirme yapma isteğine kabin memurları olumlu cevap verse bile uçaklara konulan sıvı yasağı uyarınca yanına sıvı yağ alamayacağı için yemek pişirmesi pek olası olmayacak. Tefal Actifry’ın her ne kadar az yağ ile pişirmesi ünlü olsa da 1 kilogram patates kızartabilmek için 1 kaşık yağ gereklidir. Sonuç itibariyle tefal actifry da bir tür fritözdür. Lufthansa konusunda bir bilgimiz olmamasına rağmen ülkemizde Onur Air‘in bagajda fritöz ve benzeri mutfak gereçlerinin taşınmasına müsade ettiği biliniyor.

Susamlı Elma Dilimi Patates

4 kişilik. Hazırlama:15 dak. Pişirme süresi: 40-45 dak.

Susamlı Elma Dilimi Patates

Malzemeler

1 kg dondurulmuş elma dilimi patates
1 actifry kaşığı susam yağı
1 actifry kaşığı zeytinyağı
1 actifry kaşığı susam (kavrulmuş)
Tuz, isteğe bağlı
[Devamını oku…]